TYMABRI*PL
PL ENG
Hodowla kotów brytyjskich i selkirk rex
WCF PZF
SELKIRK REX - OPIS RASY

Selkirk Rex zaszczyca światową paletę ras kotów od 1987r. Od tamtej pory stał się dość popularny i dobrze znany. Największe grono fanów tego kota znajduje się w USA a także w Europie - w Niemczech, Francji, Szwecji. Powoli i w naszym kraju pojawiają się hodowle tej cudnej rasy.
Selkirk Rex jest to zupełnie nowa rasa pochodząca z naturalnej mutacji genów. Pierwszy kot z kręconym futerkiem został znaleziony w 1987 r w Ameryce w stanie Wayoming. Ktoś znalazł porzucone kocięta. Okazało się że jedno z nich ma niesamowicie piękne zielone oczy, niebiesko kremowy kolor z bielą, a co było najbardziej zadziwiające to kręcone futerko jak u owcy nawet wibrysy były pokręcone. Kocie znalezisko zostało przekazane dla doświadczonego hodowcy - Jeri Newman. Kociak został nazwany Miss DePesto of Noface. Jeri Newman zdecydowała, że będzie hodować tego typu koty, nadała im nazwę SELKIRK po swoim teściu. Kiedy koteczka skończyła 14 mcy została skojarzona z czarnym kocurkiem Perskim- Photo Finish of Deekay. 4 lipca 1988r Miss De Pesto urodziła 6 kociąt i trzy z nich miały pokręcone futro, były to : jeden czarno biały kocur krótkowłosy Noface Oskar Kowalski, czarna dziewczynka Noface Sheela, szylkretowa dziewczynka . W następnym roku Oskar został skojarzony z mamą i 15 lipca 1989 r DePesto urodziła kocurka o kręconym futerku w kolorze colourpoint, dwie koteczki szylkretowe również o kręconym futrze oraz czarną koteczkę także z pofalowanym futerkiem. Rezultat pierwszego krycia pokazał , że gen kręconego futerka u tej rasy kotów jest genem dominującym zupełnie inaczej jak u Kornish Rexów czy Dewon-Rexów u których potrzebne są oba koty ze pofalowanym futrem - u Selkirków wystarczy jeden rodzic . Jeri Newman zdecydowała również o standardzie nowej rasy, koty te mają wyglądać podobnie do kotów rasy Brytyjskiej.
Ludzie nazywają te koty rozmaicie, owcami, pudelkami ,niedżwiadkami . Patrząc na tego kota ma się wrażenie, że każdego dnia ma inne loczki a w dotyku przypominają jedwab - ręka się zapada jakby w obłok. Koty tej rasy są bardzo oddane i mają swój własny wdzięk. Pozwalają na noszenie na rękach, mruczą niczym motor diesla, wskakują na ramiona i układają się niczym szal. Idealnie dochodzą do porozumienia z innymi kotami, psami, nie próbują dominować w stadzie jak często bywa wśród innych ras - raczej podążają niż przewodzą. W zasadzie charakter selkirków zależy od tego jaka rasa przeważa u danego osobnika - naturalny charakter kotów brytyjskich miesza się z łagodnością kotów perskich i chęcią do zabaw u kotów egzotycznych. Są bardzo cierpliwe i wdzięczne jednocześnie są kotami o sporej inteligencji. Nie przejawiają objawów płochliwości. Z chęcią poświęcą cały swój czas człowiekowi. Każdy selkirk jest inny co czyni go unikatowym. Koty tej rasy są krótkowłose, długowłose oraz tzw straighty czyli koty z zupełnie prostym włosem (koty te nie niosą genu kręconego futerka) które to mogą jednak być używane w reprodukcji i są szczególnie cenne przy kryciu selkirków homozygotycznych. Jest wiele czynników wpływających na jakość futerka takich jak klimat, pielęgnacja, długość włosa, hormony - to czy kot jest reproduktorem czy też kotką rodzącą. Najpiękniejsze loki należą do kastratów oraz kotów po kąpieli np. przed pokazami. Najlepszym sposobem jest pozwolić kotu wyschnąć naturalnie a potem spryskać delikatnie włos i ugnieść. Wskazane jest przycinanie za długiej okrywy o ok. 1-2 cm. (oczywiście u kotów długowłosych). Koty krótkowłose nie wymagają aż takiej pielęgnacji jak koty długowłose.

Selkirk Rex jako rasa została uznana w 1992 r przez światowe organizacje felinologiczne : TICA, CFA, WCF i kilka niezależnych klubów. Akceptowane są dwa warianty - długo i krótkowłosy. Jest to bardzo młoda rasa której pula genów musi się zwiększyć więc zdecydowano, że można kojarzyć te koty z bliskimi w typie rasami : Brytyjską, Perską i Egzotyczną ( PER i EXO nie mogą być ekstremalnego typu). W ten sposób uzyskujemy również kocięta o zwykłym wyglądzie podobnym do danej rasy użytej w programie hodowlanym i nazywa się takie kocięta STRAIGHTami . Oczywiście korespondują one ze standardem rasy, posiadają rodowód oraz mogą być użyte w programie hodowlanym. Jeśli się łączy straighty z selkirkiem otrzymuje się więcej kociąt o kręconym futerku niż kojarząc selkirka z inną rasą. Selkirki urodzone przed 1 stycznia 1998 r mogą mieć również w rodowodzie koty Krótkowłose Amerykańskie ale od 1 stycznia 2010r muszą mieć jedynie rodzica Selkirk Rex lub Brytyjskiego Krótkowłosego, a od 1 stycznia 2016r nie będzie już można używać innych ras do hodowli selkirków i wtedy bardzo cenne będą selkirki straighty. Kocięta z genem kręconego włosa są bardzo łatwo rozpoznawalne nie tylko po przepięknym włosie ale i kręconym wibrysom. Czasami zdarza się że kotek rodzi się z kręconym futrem ale ma proste wibrysy z czasem ich futerko się prostuje i takie już zostaje, taki kotek nie posiada genu kręconego włosa.

Rodzą się również kocięta tzw HOMOZYGOTYCZNE , różnią się od reszty kociąt w miocie tym, że po kilku dniach od porodu gubią zupełnie futerko lub rodzą się częściowo nagie lub mają nagie partie na ciele głownie na klatce piersiowej i brzuszku. Po kilku tygodniach futerko odrasta piękne i gęste. Zdarza się że homozygotyczne koty gubią sierść tylko w wieku 4-10 tygodni szczególnie gdy rodzą się latem ale gdy osiągają wiek 16-20 tygodni futro również odrasta. Kocięta te są niczym brzydkie kaczątka, mają duże uszy wysokie kości policzkowe ale potem wyrastają zupełnie normalnie i pięknie w niczym nie odbiegając od standardu rasy.


Artykuł przetłumaczony i opracowany za zgodą autora E.Kurchevskaja.Zdjęcie przedstawia koty rasy Selkirk Rex z hodowli Via Appia*Pl, Insider's , Katrin's ...
Copyrights © Tymabri*PL 2010-2014