TYMABRI*PL
PL ENG
Hodowla kotów brytyjskich i selkirk rex
WCF PZF
MIOT A - poród

Gdy planowałam hodowlę byłam bardzo ciekawa jak wyglada poród u kotów, nigdy wcześniej nie byłam świadkiem przyjścia na świat zwierzęcia. Niestety nie zdołałam w żadnych dostepnych mi publikacjach znależć zdjęć i szczegółowego opisu etapów porodu, jedynie same ogólniki. Postanowiłam więc, że jesli kiedyś dane mi będzie uczestniczyć w narodzinach kociąt postaram się by zostało to wszystko uwiecznione okiem aparatu fotograficznego.Oczywiście sama nigdy nie dałabym rady pomagać kotce jednocześnie robiąc zdjęcia, poprosiłam o pomoc męża.

Dn. 03.06.06 moja koteczka po długim oczekiwaniu na rozpoczęcie akcji porodowej w 66 dniu ciąży o g.19:12 dostała skurczy - odszedł jej czop śluzowy zamykający ujście macicy


Już nie opuszczałam kotki.Masowałam jej brzuszek co wyrażnie przynosiło jej ulgę ,a jednoczesnie wzmagało skurcze.Trzeba pamiętać o zapisywaniu czasu skurczów - nie są one pojedyncze tylko występują seriami więc zapisujemy czas rozpoczęcia seri kilku skurczy.
O godz 20:50 pojawił się balonik czyli jak się puzniej dowiedziałam pęcherz płodowy

gdyby nie pomoc doświadczonych hodowców spanikowana wzywałabym weterynarza. Nigdzie nie znalazłam wiadomości na ten temat więc się nie spodziewałam czerwonego balonika wystającego z dróg rodnych kotki.Jeśli na tym etapie akcja porodowa przez ok 2 godziny się nie posuwa do przodu koniecznie dzwonimy do weterynarza. Czasem pęcherz pęka jeszcze w drogach rodnych przed samym ujściem - obserwujemy wtedy wyciek wód płodowych. Prawidłowe wody płodowe nie mogą być zielone - gdy sa cuchnące, zielone również dzwonimy do lekarza i po porodzie konieczna będzie wizyta domowa w celu zbadania kotki i kociąt.
Po seri skurczy pęcherz pękł (g.22:06), a po kolejnych skurczach w ciągu kilku minut w drogach rodnych ukazał się pierwszy kotek (g.22:16)

Anesia od razu zaczęła kiciusia wylizywać z błonki

Po chwili urodziło się łożysko

Za nim urodziło się łożysko należy zająć się odśluzowaniem kociaczka jeśli kotka sobie nie radzi lub gdy poprostu chcemy jej pomócmiotf
Potem należy odpępnić kociaczka, czyli przesunąć palcami po pępowinie w kierunku brzuszka.Gdy pęowinka zrobi się biała przewiązujemy ją niteczką i odcinamy .
miotf

miotf
Niektórzy mówią, że nie trzeba jej przewiązywac wystarczy rozerwać ale ja wybrałam ten sposób i odcięcie nożyczkami.

Tu również spotkało mnie zaskoczenie - nie wiedziałam ,że pępowina jest taka cieniutka i gaziki, które przygotowałam do jej przewiązania okazały się za grube.Na szczęście miałam pomoc i mąż podał mi niteczkę.Następnym razem zakupię mulinę :)
Jeśli kotka maluszka nie wyliże trzeba go wytrzeć szorstką pieluchą lub spranym ręczniczkiem frote.Pobudza to również kocię do oddychania.Najlepiej jest zrobić to trzymając kociaczka głową w dół wtedy oczyszczają się drogi oddechowe.Gdy kiciuś nie płacze trzeba również wykonać coś w rodzaju wahadełka -ruhem wahadłowym huśtamy maluszkiem przytrzymując go tak by jego główka się nie majtała.

miotf

miotfPrzydaje się również poduszka elektryczna.U mnie zdała egzamin w momencie gdy między urodzeniem jednego kiciusia a drugim było mało czasu by kotka mogła maluszka nakarmić.Odkładamy wtedy kiciusia i spokojnie pomagamy koteczce w dalszych narodzinach.Trzeba pamiętać by poduszka nie była za gorąca i warto jest ją w coś głębszego włożyć żeby kociaczki z niej nie zeszły - a poruszają się dość zwinnie jak na noworodki. Po odpępnieniu i wytarciu maluszka należy go zważyć. Ja za wczasu przygotowałam sobie tabelkę w której wystarczyło wpisać datę i godzinę rozpoczęcia porodu, godziny skurczy,godziny przyjścia na świat kociąt i ich waga urodzeniowa. Należy również zapisać czy urodziły się wszystkie łożyska bo potem można o tym zapomnieć.


Koniec porodu mozna rozpoznać po przejawieniu przez kotkę chęci do jedzenia i picia.Kotka jest wtedy już zrelaksowana i spokojnie karmi maluszki.


Jeśli się spodziewamy kociąt o jednakowym kolorze dobrze jest mieć przygotowane różnokolorowe lakiery do paznokci lub wodowodporne markery i oznaczyć nimi każdego kociaczka. Przydatne jest to gdyż codziennie należy kontrolować wagę kociąt i możemy nie być w stanie rozróżnić kociaka urodzonego jako pierwszego od ostaniego.

NARODZINY KOTKÓW Z MIOTU F

miotf miotf miotf
Reportaż ten przedstawia poród bez komplikacji i jest jedynie przykładem a nie instrukcją przebiegu porodu.

Mam nadzieję, że dzięki tym zdjęciom wyjaśnię niektóre wątpliwości i odrobinę zaspokoję ciekawość zainteresowanych tematem, a nie mogących nigdzie odnależć odpowiednich informacji.


Zamieszczone zdjęcia są własnością prywatną hodowcy, kopiowanie i rozpowszechnianie ich bez zgody autora jest ZABRONIONE!!
Autor : Dominika Dybowska,hodowla Via Appia*PL
Copyrights © Tymabri*PL 2010-2014