TYMABRI*PL
PL ENG
Hodowla kotów brytyjskich i selkirk rex
WCF PZF
WIADOMOŚCI OGÓLNE

Spośród zwierząt innych gatunków kot został udomowiony dosyć póżno. Pierwsze ślady jego obecności w osadach ludzkich pochodzą sprzed 4 tys. lat. Pełne udomowienie musiało nastąpić w starożytnym Egipcie, ale czy był to jedyny region udomowienia nie wiadomo. Bogaci Egipcjanie trzymali koty w domach, były one symbolem płodności oraz przypisywano im rolę obrońcy przed demonami. Otaczano je wielką czcią czego dowodem są odnalezione w sarkofagach mumie kotów oraz stworzone później kocie cmentarze. Po dziś dzień w Egipcie koty są darzone większym szacunkiem niż psy.
W średniowieczu kota ceniono za łowienie myszy i szczurów w spichrzach przydomowych. Kradzież lub zabicie kota łownego była surowo karana. W tym samym okresie zaczęto mu przypisywać moce nadprzyrodzone- wierzono w jego magiczny związek z siłami ciemności i uważano za wcielenie zła a kobiety posiadające czarnego kota uważano za czarownice i palono je wraz z kotami na stosach.
Z upływem czasu nastąpiła zmiana stosunku człowieka do kota od tylko tolerancji jego obecności poprzez trzymanie go jako tępiciela szkodników aż do traktowania jako ulubieńca rodziny. Niestety nadal wśród ludzi pokutuje przekonanie, że kot jest w stanie wyżywić się jedynie myszami a przecież udowodniono, że kot wiejski dobrze karmiony przez właścicieli upoluje więcej myszy niż ten, który jeść nie dostaje.
Kot mimo udomowienia zachował dużą niezależność i indywidualność odróżniającą go od innych zwierząt co prawdopodobnie jest wynikiem krótszego procesu udomowienia.
Zoologiczna rodzina kotów Felidae obejmuje ok. 40 gatunków i podgatunków (ras geograficznych). Rasy powstają w toku naturalnych procesów mutacji genetycznych oraz selekcji naturalnej. Selekcja prowadzona przez człowieka polegająca na doborze par rodzicielskich w taki sposób, aby w ich bezpośrednim i dalszym potomstwie otrzymać nasilenie pożądanych cech nazywa się HODOWLĄ.
Za początki regularnej hodowli kotów rasowych w Europie uważa się rok 1884 kiedy to do Anglii przywieziono koty syjamskie wyhodowane prawdopodobnie w Tajlandii. Do dziś Wielka Brytania utrzymuje się w czołówce tej działalności na równi z Francją, Niemcami oraz USA. Wielu ludzi zaczęło hodować rasy i odmiany już istniejące- naturalne jak np. Norweskie leśne, Maine Coon, nasz rodzimy kot Europejski (dachowiec) i wiele innych, inni natomiast usiłują dohodować się nowych nadając im intrygujące nazwy jak np. kot rosyjski, który wcale nie pochodzi z Rosji tylko z Wielkiej Brytanii a Balijczyk z Ameryki.
Obecnie istnieją stowarzyszenia zajmujące się ewidencją hodowli i organizacją wystaw. W Polsce są trzy: SHKRP, PZF, WCF- skupiają one hodowców różnych ras oraz miłośników kotów tzw. domowych trzymanych jako pupili a nie w celach hodowlanych. By należeć do którejś z federacji nie trzeba mieć kota rasowego. Są też kluby hodowców- miłośników określonej rasy np. brytyjskiej, norweskiej leśnej, rosyjskiej itp. Każdy hodowca zrzeszony w którejś z organizacji felinologicznych zobowiązany jest do przestrzegania przepisów hodowlanych ..
Najstarszą międzynarodową federacją hodowców kotów jest FIFe. Według jej katalogu wydanego w 1971 r. uznano trzydzieści trzy rasy i dwadzieścia dwie odmiany- każda ma swój określony standard, który jest stworzony przy współudziale hodowców z wielu krajów. Wyznacza się w nim "dopuszczalny" dla danej jednostki odcień i deseń sierści, jej długość, charakter włosa, ogólną sylwetkę kota, formę kończyn, podeszw, uszu ,nosa, barwę oka oraz oczywiście cech charkteru, które są różne dla danej rasy np. koty syjamskie od kotów brytyjskich odróżnia nie tylko wygląd ale i zachowanie... Bri są kotami spokojnymi raczej naziemnymi i pieszczotliwymi pozbawionymi agresji, podczas gdy Syjamy są bardzo zwinne uwielbiają najwyższe punkty w mieszkaniu, są bardzo wesołe i dość gadatliwe, częściej też mają "swe humory". Każdy, zanim zauroczy go wygląd kotka powinien dowiedzieć się o cechach charakteru danej rasy, porozmawiać z hodowcami i dopiero podjąć decyzję o zakupie z pełną świadomością cech, które go charakteryzują bo kot rasowy to nie tylko wyróżniający "inny" wygląd. Pamiętajmy o tym dla dobra naszego i oczywiście koteczka, którego bierzemy po opiekę.
Copyrights © Tymabri*PL 2010-2014